NETcevap.org’daki ‘Net Hezeyanlar’

Harun Yahya’nın yüzlerce sitesinden biri olan NETcevap sitesinde 10 Ünlü Darwinist Yalan diye bir bölüm var. Bu bölümde bazı iddia ve görüşler yalanlanmaya çalışılıyor. Ama yaratılışçıların her zaman yaptığı gibi burda da insanlar yanlış bilgilendiriliyor. Bunlardan birkaç tanesine örnek vermek istiyorum.

İddialardan biri şöyle:

1. “HAYATIN İLKEL DÜNYADA TESADÜFEN OLUŞABİLDİĞİ İSPATLANMIŞTIR” YALANI:

Bu iddiayı öne süren evrimci kaynaklarda tek kanıt olarak 1953 yılındaki Miller Deneyi gösterilir. Oysa bu deneyde canlı bir hücre oluşturulmamış, sadece bir kaç basit aminoasit sentezlenmiştir. Aminoasitlerin tesadüfen doğru sıralamayla dizilerek proteinleri oluşturmaları, bunların da bir hücre meydana getirmeleri matematiksel olarak imkansızdır. Kaldı ki, Miller’ın sentezlediği aminoasitler dahi anlam taşımamaktadır. Çünkü Miller deneyinde ilkel dünya atmosferinde bulunmayan gazlar kullanmıştır.

İlk olarak şunu belirtmek isterim. Evrim Teorisi yaşamın nasıl oluştuğuyla ilgili bir tez ileri sürmez. Evrim Teorisi yeni türlerin nasıl ve neden ortaya çıktığını, canlıların nasıl ve neden yeni türlere evrimleştiği açıklamaya çalışır. Yaşamın nasıl ortaya çıktığı ilk canlının nasıl ve hangi süreçlerle oluştuğunu inceleyen, araştıran ve bu konularda tezler ortaya koyan farklı hipotezler vardır. Burda Miller-Urey Deneyinin önemi yaşamın temel yapıtaşları olan organik yapı bloklarının ve amino asitlerin kendiliğinden oluşabileceğini göstermesidir. Miller-Urey deneyi bu konuda bir ilk olduğu için hep onun adı anılır. Aslında Miller-Urey deneyinde kullanılan atmosferle ilgili gazlar yanlıştır ama Miller-Urey Deneyi ve Harun Yahya’nın Yanılgıları – 1 ve Miller-Urey Deneyi ve Harun Yahya’nın Yanılgıları – 2 başlıklı yazılarımda ayrıntılarıyla anlattığım gibi Miller ve Urey’den sonra doğru atmosfer koşulları kullanılarak birçok deney yapılmış ve Miller-Urey deneyindekiyle aynı sonuçlara ulaşılmıştır. Yani NETcevap’ın dediği gibi “Miller deneyinde ilkel dünya atmosferinde bulunmayan gazlar kullanmıştır” diyerek işin içinden sıyrılmak mümkün değildir. Ayrıca yazıda geçen “… sadece bir kaç basit aminoasit sentezlenmiştir” sözü de tamamen yanlıştır. Bu deneyde canlı yapılardaki proteinlerin yapısında kullanılan 21 amino asitin 13 tanesi sentezlenmiştir (1).

Başka bir iddiada ise şöyle diyor:

4. “ARCHAEOPTERY, SÜRÜNGENLER VE KUŞLAR ARASINDAKİ KAYIP HALKADIR” YALANI:

Archaeopteryx adlı 150 milyon yıllık kuş fosili, evrimciler tarafından 19. yüzyıldan beri “evrimin en büyük fosil kanıtı” olarak gösterilmiştir. Bu kuşun bazı sürüngen özellikleri gösterdiği ve bu yüzden sürüngenler ile kuşlar arasındaki “kayıp halka” olduğu iddia edilmiştir. Ancak 2000 yılında ortaya çıkarılan Lonqisquama adlı fosil, bu iddiayı geçersiz kılmıştır. Çünkü 220 milyon yıl yaşındaki Lonqisquama, Archaeopteryx’ten 70 milyon yıl daha eski olmasına rağmen eksiksiz bir kuştur.

Archaeopteryx ile ilgili detaylı bilgi için daha önce yazmış olduğum Archaeopteryx ve Harun Yahya’nın Yanılgıları başlıklı yazımı okumanızı öneririm. “Kayıp halka” terimi eskide kalmış ve günümüzde kullanılmayan bir terimdir. Archaeopteryx günümüz kuşları ve eski sürüngenlerin birçok özelliklerini bir arada bulunduran bir türdür. Zaten Archaeopteryx ile ilgili önceki yazımda bu konulara değindim ve yazımın sonunda daha ayrıntılı bilgi edinmek isteyenlerin faydalanabileceği kaynaklar verdim.

Yukardaki iddia adı geçen “Lonqisquama” diye bir tür yoktur. NETcevap sitenin burda belirtmek istediği canlı “Longisquama”dır. Bazıları “yazım hatasını büyütmenin bir anlamı yok” diyebilir ama bunlar aslında önemli şeyler. Bu bilimsel ciddiyeti göstermesi açısından oldukça önemlidir. Şimdi asıl konuya gelelim. Yine aynı sitede bir yerde şöyle diyor:

Sonuçta mevcut görüş bu canlının bir kuş olmadığı yönündedir. Bir “dino-kuş” da değildir. Triasic devre ait soyu tükenmiş bir sürüngendir. Evrimciler de bu canlı hakkında kesin bir tanımlama yapmamışlardır. Belki aynı türe ait daha fazla fosil bulunursa, canlının anatomisi daha iyi anlaşılabilir.

Görüldüğü gibi “Darwinist Yalanlar” başlıklı sayfada Longisquama için “… eksiksiz bir kuştur” diyor ama başka bir yerde “… mevcut görüş bu canlının bir kuş olmadığı yönündedir” diyor. Bunun üzerine “NETcevap”çılara sormak lazım: Darwinistleri yalancılıkla suçladığınız bu sayfada siz de yalan söylemiyor musunuz? Bu canlının kuş olmadığı düşünülüyorsa neden hâlâ “… eksiksiz bir kuştur” diyerek insanları kandırmaya devam ediyorsunuz?

Referanslar:
1. Miller-Urey experiment. (22.11.2005). Wikipedia, The Free Encyclopedia. http://en.wikipedia.org/wiki/Miller-Urey_experiment

Yasal Uyarı: Buraya yorum yazarak, yazdıklarınızın hukuki sorumluluğunu üstlenmiş bulunuyorsunuz. Eğer bunu kabul etmiyorsanız yorum yazmayın.

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: