Harun Yahya’nın Çarpıtmaları – 4

Harun Yahya’nın Evrimcilerin İtirafları isimli kitabında Evrimcilerin Darwin’le İlgili İtirafları bölümünde şöyle bir alıntı var (Harun Yahya, Evrimcilerin İtirafları, s. 17):

Francis Darwin (Charles Darwin’in oğlu)
Babamın kafası kesinlikle bilimsel değildi ve bilgisini genel kanunlar altında genelleştirmeyi denemedi. Ancak onun yaptığı karşısına çıkan hemen hemen herşey için bir teori üretmekti. Onun bilgisinin bana birşey kazandırdırdığını üşünmüyorum.22

22 Francis Darwin, The Life and Letters of Charles Darwin, Cilt.I, New York:D. Appleton and Company, 1888, s. 19

Şimdi ilk olarak bu alıntının kitapta geçtiği bölüme bakalım:

“My father’s mind was not scientific, and he did not try to generalize his knowledge under general laws; yet he formed a theory for almost everything which occurred. I do not think I gained much from him intellectually; but his example ought to have been of much moral service to all his children. One of his golden rules (a hard one to follow) was, ‘Never become the friend of any one whom you cannot respect.'” (Francis Darwin, The Life and Letters of Charles Darwin, New York, D. Appleton & Co., 1905, s. 19)

Burda dikkat ederseniz yazının tırnak işaretleri içinde olduğunu görürsünüz. Kitapta burdan önceki sayfalara göz attığınızda önceki 5-10 sayfa boyunca tırnak işaretleriyle ayrılmış pek çok kısa bölüm görürsünüz. Bu bölümlerde bir kişi “My father” yani “Babam” diyerek birini anlatır. Yine bu bölümlerde insanların anlatılan kişiye “Doctor Darwin” yani “Doktor Darwin” dediğini görüyoruz. Bu bölümler nerde başlıyor diye biraz geri gittiğimizde 11. sayfada şöyle bir bölümle karşılaşıyoruz:

What follows was added by Charles Darwin to his autobiographical ‘Recollections,’ and was written about 1877 or 1878.

“I may here add a few pages about my father, who was in many ways a remarkable man.” (Francis Darwin, The Life and Letters of Charles Darwin, New York, D. Appleton & Co., 1905, s. 11)

Burdan da anlaşılabileceği gibi 11. sayfadaki o bölümden itibaren Charles Darwin’in kendi otobiyografisi için (1877 veya 1878 yılında) babası “Doctor” Robert Waring Darwin (1786’da Leiden Üniversitesinden Tıp Doktoru ünvanı almıştır) için yazdıkları koyulmuş. Zaten The Life and Letters of Charles Darwin kitabının ilk bölümü The Darwin Family yani Darwin Ailesi başlıklıdır ve bu bölümde Darwin Ailesinin fertleri tanıtılır. Harun Yahya’nın kitabında geçen bölüm de aslında Francis Darwin’in babası Charles Darwin ile ilgili sözleri değil, Charles Darwin’in babası Robert Waring Darwin ile ilgili sözleridir.

Görüldüğü gibi yine Harun Yahya insanların gözünde Charles Darwin’in değerini düşürmek için aslında onun için söylenmemiş bir sözü sanki onun için söylenmiş gibi göstermeye çalışıyor. Oğlunu kullanarak haksız yere Charles Darwin’e saldırıyor ve onu aşağılamaya çalışıyor.

Not: Bu bölüm Evrimcilerin İtirafları kitabının yeni basımlarından çıkarılmıştır. Ancak eski basımlarında bulunabilir. Bu durumla ilgili açıklamamı Harun Yahya öğreniyor mu? başlıklı yazımda bulabilirsiniz.

Yasal Uyarı: Buraya yorum yazarak, yazdıklarınızın hukuki sorumluluğunu üstlenmiş bulunuyorsunuz. Eğer bunu kabul etmiyorsanız yorum yazmayın.

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: