Harun Yahya’nın Çarpıtmaları – 2

Harun Yahya’nın Evrimcilerin İtirafları isimli kitabından faydalanılarak hazırlanan bir sitede Evrim Teorisinin Geçersizliği Hakkındaki İtiraflar bölümünde şöyle bir alıntı var (Aynı alıntıyı Evrimcilerin İtirafları kitabının 18. sayfasında da bulabiliriz):

Dr. Robert Milikan (Nobel ödüllü, ünlü bir evrimci):
Şu çok acıklı: Biz bilim adamları şu ana kadar hiçbir bilim adamının kanıtlayamadığı evrimi kanıtlamaya çalışıyoruz.27

27. SBS Vital Topics, David B. Loughran, Nisan 1996, Stewarton Bible School, Stewarton, Scotland, URL:http://www.rmplc.co.uk/eduweb/sites/sbs777/vital/evolutio.html

İlk olarak verilen kaynak gerçek kaynak değil. Heralde Harun Yahya sözün orijinalinin nerde geçtiğini bulamamış, belki de hiç araştırmamış. Kaynak olarak bir Hristiyan Okulunun evrim karşıtı mücadele için yaptığı çalışmayı göstermiş. Ben orijinal sözü ve bu sözün nerde geçtiğini vereyim:

The pathetic thing is that we have scientists who are trying to prove evolution, which no scientist can ever prove. (Millikan, Robert A., Nashville Banner, August 7, 1925)

Şimdi de yazarın gerçekte ne dediğine bakalım: “Acıklı olan şey hiçbir bilim adamının hiçbir zaman ispatlayamayacağı evrimi ispatlamaya çalışan bilim adamlarımız var”. Teorilerin ispatlanması veya kanıtlanması ilginç bir konudur. Bu konuyla ilgili Cemal Yıldırım’ın Evrim Kuramı ve Bağnazlık kitabında yazdığı bir bölümü aktarmak istiyorum (Kitaba buradan ulaşabilirsiniz):

Bir kez bir olgu olarak evrimsel değişme çeşitli yollardan gözlenebilmektedir. Öyle olmasa bile, fosil ve canlı organizmaların gözlemsel özelliklerinde çıkarsanabilir bir olaydır, evrim. Sonra evrim düşüncesi bir hipotezden ileri bir kuram kimliği kazanmıştır; gözlem ve deney ürünü sayısız verilerle yoklanmış, doğrulanmış bir kuram! Yaratılışçılar bu sonuç karşısında kalınca ağız değiştirmekte, kuramın ispat edilmediğini ileri sürmektedirler. Doğrudur, evrim kuramı ispat edilmemiştir. Ama bilimde hiçbir kuramın ispatı verilmez, verilemez! İspat, mantık ve matematik çalışmalarına özgü bir “doğrulama” türüdür; bir savı bilimde olduğu gibi olgulara giderek yoklamayı değil, doğruluğu varsayılan kimi ilkelerden mantıksal çıkarsamayla doğrulamayı gerektirir. Evrim kuramı, fizik, astronomi, kimya gibi bilim dallarındaki herhangi bir kuram gibi birtakım olgusal veri ve ilişkilere açıklama sağladığı, çok sayıda güvenilir kanıtlara dayandığı için ayakta durmaktadır; yoksa belli bir inanca dayandığı için değil!

Burada Cemal Yıldırım, Evrim Teorisinin neden sapa sağlam ayakta olduğunu, ispatın ne olduğunu ve neden Evrim Teorisinin ispatlanması diye birşey olmadığını net bir şekilde açıklamaktadır.

Son olarak Harun Yahya’nın kitabında geçen “Dr. Robert Milikan (Nobel ödüllü, ünlü bir evrimci):” bölümü için birkaç şey söylemek istiyorum:

1. Bahsi geçen bilim adamının soyadı Milikan değil Millikan’dır. (Önemsiz bir ayrıntı gibi gözükse de bunun bilimsel ciddiyet açısından önemli olduğunu düşünüyorum. Ayrıca internette arama yaptığınızda neredeyse tüm evrim karşıtı sitelerde bu ismin yanlış yazıldığını görürsünüz. Bu da Harun Yahya’nın aslında nerelerden beslendiğini göstermesi açısından önemli diye düşünüyorum.)
2. Robert Millikan 1868-1953 yılları arasında yaşamıştır ve bu yazıyı 1925 yılında yazmıştır.
3. Kendisi bir fizikçidir ve Nobel Ödülünü de fizik alanında almıştır. Fizikten sonraki en önemli ilgi alanı din ve felsefedir (bkz.).

Yani Harun Yahya bu bilim adamı için “ünlü bir evrimci” demekle gerçekleri yansıtmamaktadır. Tabi bir de kitabın adının Evrimcilerin İtirafları olduğunu düşündüğümüzde kitaptaki örnekler arasında aslında evrimci olmayanların bulunması sizce de ilginç değil mi?

Yasal Uyarı: Buraya yorum yazarak, yazdıklarınızın hukuki sorumluluğunu üstlenmiş bulunuyorsunuz. Eğer bunu kabul etmiyorsanız yorum yazmayın.

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: