Harun Yahya’nın Çarpıtmaları – 1

Harun Yahya’nın Evrimcilerin İtirafları isimli kitabından faydalanılarak hazırlanan Evrimcilerin İtirafları.com sitesinde Evrim Teorisinin Geçersizliği Hakkındaki İtiraflar bölümünde şöyle bir alıntı var (Aynı alıntıyı “Evrimcilerin İtirafları” kitabının 18. sayfasında da bulmak mümkün):

Prof. Derek Ager:
Öğrenci iken öğrendiğim bütün evrim hikayelerinin bugün doğru olmadıklarının anlaşılması oldukça önemli.26

26. Derek Ager, “The Nature of the Fossil Record.” Proceedings of the Geological Association, Vol. 87, No:2, 1976, s. 132

Acaba bu alıntıda gerçeklik payı var mı? Yani Derek Ager acaba gerçekten Harun Yahya’nın dediği gibi Evrim Teorisi’nin geçersiz olduğunu dair bir itirafta mı bulunuyor bu yazısında? İnternette biraz araştırdım ve bu konuyla ilgili ilginç bir yazı buldum. 10.5.1988’de Kenneth S. Saladin ile Duane T. Gish arasında yapılan bir tartışmada Saladin şunları söylemiş:

Dr. Gish fondly cites Derek Ager to make it sound like evolution is being debunked wholesale….

Uh, I couldn’t find Ager’s paper in the library anywhere and librarians on two campuses told me no such journal had ever existed as the one Gish cited. So finally I wrote to Ager, and I have his letter with me tonight, if you’d like to see it. Ager says first of all Gish got the name of the journal and the year of publication wrong. But then he did enclose the paper Gish meant to cite {14}. Now the complete sentence Dr. Gish often alludes to reads, “It must be significant that nearly all the evolutionary stories I learned as a student, from Trueman’s Ostrea/Gryphaea to Carruthers’ Zaphrentis delanouei, have now been debunked,” which makes i.t sound like evolution wholesale has been debunked. Ager was only talking about the evolution of Ostraea, which is oyster-like bivalve molluscs, from Gryphaea, another bivalve, and saying that previous interpretations of their relationship have been mistaken.

14. The correct citation is Derek V. Ager. 1976. The nature of the fossil record. Proceedings of the Geologists’ Association 87:131-160.

Saladin burda aşağı yukarı (tam çeviri değil) şöyle diyo:

Dr. Gish, Derek Ager’den alıntı yaparak evrimi tamamen çürütülmüş gibi göstermeye çalışıyor.
Ager’in bu yazısını kütüphanede hiçbir yerde bulamadım, iki kampüsdeki kütüphane görevlileri bana Gish’in alıntı yaptığı şekilde bir dergi olmadığını söylediler. Sonuç olarak ben de Ager’e mektup yazdım. Eğer görmek isterseniz diye, Ager’in mektubunu yanımda getirdim. Ager ilk olarak Gish’in derginin adını ve yayımlanma tarihi yanlış verdiğini söylüyor. Daha sonra gerçek kaynağı veriyor (Derek V. Ager. 196. The nature of the fossil record. Proceedings of the Geologists’ Association 87:131-160.). Şimdi Dr. Gish’in bahsettiği cümlenin tamamı şöyle: “Öğrenciyken, Trueman’ın Ostrea/Gryphaea evriminden ve Carruthers’ın Zaphrentis delanouei evrimine kadar neredeyse öğrendiğim tüm hikayelerin şimdi yanlış olduğunun öğrenilmesi önemli.” Burda Ager Ostrea’nın Gryphaea’dan evrimiyle ilgili eskiden yapılan tahminlerin yanlış olduğundan bahsediyor.

Görüldüğü gibi Duane Gish, Derek Ager’den alıntı yaparken “It must be significant that nearly all the evolutionary stories I learned as a student, from Trueman’s Ostrea/Gryphaea to Carruthers’ Zaphrentis delanouei, have now been debunked” cümlesindeki kalın harflerle yazılmış olan bölümü kafasına göre atıyor ve geri kalan bölümü evrim ile ilgili herşeyin yanlış olduğu anlaşılmış gibi göstermek için kullanıyor. Peki Duane Gish kimdir? The Institute for Creation Research yani Yaratılış Araştırması Enstitüsü başkanı. Yani Türkiye’deki Bilimsel Araştırma Vakfı’nın yabancı versiyonu ve bilgi kaynağı. Harun Yahya’nın yukardaki alıntısına baktığımızda alıntıyı aslında Derek Ager’in eserinden değil Duane Gish’den yaptığını görüyoruz. O da Gish gibi bu yazıları insanları yanlış yönlendirmekte, gerçeklerden uzaklaştırmakta ve istediği yöne çekmekte kullanıyor.

Yasal Uyarı: Buraya yorum yazarak, yazdıklarınızın hukuki sorumluluğunu üstlenmiş bulunuyorsunuz. Eğer bunu kabul etmiyorsanız yorum yazmayın.

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: